Home / Lajme (page 4)

Lajme

Paralajmërohen zgjedhje të reja: Ja koalicioni i ardhshëm qeverisës

Marrëveshja e demarkacionit kaloi ditën e mërkurë, duke përmbyllur dramën tre vjeçare. Pas miratimit të kësaj marrëveshje, kryetari i Ballit Kombëtar Demokrat, Gazmend Islami, beson se shumë shpejt do të ketë zgjedhje të reja në Kosovë. Ai ka parashikuar një koalicion të ardhshëm qeverisës, ku në të bën pjesë Vetëvendosja, …

Read More »

Këto janë shtetet ku kosovarët do të mund të udhëtojnë pa viza

Një lajm shumë pozitiv për kosovarët ka ardhur të mërkurën nga Kuvendi i Kosovës, ku deputetët kanë ratifikuar marrëveshjen për demarkacionin e kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi – duke përmbushur njërin prej kushteve kryesore të vëna nga Bashkimi Evropian, në shkëmbim të liberalizimit të vizave për qytetarët e …

Read More »

Ja deri kur do të bie borë!

Sot priten vranësira, mirëpo, reshjet e borës do të jenë më të shumta. Temperaturat do të jenë dimërore ato do të sillën në mes minus 5 e minus 2 gradë celsius. Masat e ngrohta ajrore nga Mesdheu dhe ato të ftohta nga veriu do të përplasen mbi rajonin tonë, kështu …

Read More »

BE: Mbetet edhe një kusht për liberalizimin e vizave

Shefi i zyrës së BE-së, përfaqësuesi special i BE-së dhe shefat e misioneve të BE-së kanë reaguar përmes një komunikate të përbashkët për miratimin e Demarkacionit me Malin e Zi. Këto misione kanë përgëzuar deputetët për votimin, dhe gjithashtu kanë shprehur keqardhje për hedhjen e gazit lotsjellës brenda ambienteve të …

Read More »

Rrëshqet vetura, thyen murin dhe futet në oborr (Foto)

Reshjet e borës kanë vështirësuar qarkullimin në disa pjesë të Kosovës, e veçanërisht në viset malore. Një dëshmitar ka dërguar fotografi të një veture e cila ka devijuar rrugën. Vetura ka rrëshqitur dhe është ndeshur me murin rrethues të një shtëpie. Kjo ngjarje ka ndodhur në Isniq të Deçanit, derisa …

Read More »