Home / Lajme (page 30)

Lajme

Imami shqiptar në Zvicër: sportin te mbetet sport

Rejhan Neziri është imam në Zvicër ku shquhet për ligjëarat dhe aktivitetet te tij. Ai vjen nga Maqedonia, kurse për ndeshjen e futbollit mbrëmë ai ka këshilluar njerëzit që mos ta politizojnë. Sportisti mund te jete dhe ka te drejte te jete shqiptar, njekohesisht musliman apo katolik dhe njekohesisht edhe …

Read More »

Serbët u ankuan për Shaqirin, përgjigja e FIFA-s është epike

Jovan Surbatovic, sekretari i përgjithshëm i Federatës së Futbollit të Serbisë në një prononcim për median serbe B92 tha se Kombëtarja e Serbisë kishte paralajmëruar FIFA-n se ata nuk do të dilnin në fushë kundër Zvicrës, nëse Xherdan Shaqiri nuk do të ndryshonte këpucët.Xherdan Shaqiri mban flamurin e Kosovës në …

Read More »

Rrëfimi i Shaqirit në PT: Ronaldo (origjinali) ishte idhulli im – Ikëm prej luftës në Kosovë, Zvicra i dha gjithçka familjes time, unë jap gjithçka për Zvicrën!

Xherdan Shaqiri ka realizuar një rrëfim personal të tij, aty ku i bëjnë të gjitha superyjet botërore, në Players Tribune. Pikërisht platforma më e madhe ku shprehen sportistët më të mëdhenj, është shfrytëzuar nga Shaqiri për të publikuar rrëfimin e tij nga fillimi e deri te kulmi i karrierës. Mbrëmë …

Read More »

Edhe Dua Lipa i “provokon” rëndë serbët (Foto)

Serbët vazhdojnë të vajtojnë dhe të ndihen të provokuar pas çdo postimi që e bëjnë shqiptarët anembanë botës. Humbja e mbrëmshme nga Zvicra po del të jetë tepër e dhimbshme për serbët, aq më tepër që dy golat e Zvicrës u shënuan nga dy shqiptarë, Granit Xhaka e Xherdan Shaqiri. …

Read More »

Ministri zviceran i Sportit u del në mbrojtje Xhakës e Shaqirit

Ministri zviceran i sportit e ka shikuar ndeshjen mes Zvicrës dhe Serbisë në Kaliningrad. Pas fitores ai ka reagar me mirëkuptim ndaj gjestit me shqiponjë të lojtarëve shqiptarë. “Kush e ka përjetuar atmosferën e ndezur në stadium, e vlerëson edhe më shumë angazhimin e shkëlqyeshëm të Kombëtares së Zvicrës dhe …

Read More »

Si i festuan komentatorët zviceranë golat e Xhakës dhe Shaqirit

Golat e dy futbollistëve shqiptarë të Zvicrës, Granit Xhaka e Xherdan Shaqiri, nuk janë festuar vetëm nga komentatorët shqiptarë. Edhe komentatorët e RSI Sport nga Zvicra, kanë shpërthyer në festë gjatë komentimit të tyre të golave të Xhakës e Shaqirit. Më poshtë mund të shihni festën e tyre gjatë komentimit …

Read More »

Serbi – Zvicër, reagon edhe kryeministrja serbe

Kryeministrja serbe Ana Brnabic dërgoi një mesazh mbështetjeje për futbollistët serbë, pas humbjes nga Zvicra në Kupën e Botës në futboll mbrëmjen e djeshme.“Një tjetër ndeshje e rëndësishme është duke na pritur, nuk duhet të dorëzohemi” , shkruan Brnabic në llogarinë e saj në Twitter. “Le të vazhdojmë,” shtoi ajo, …

Read More »

Granit Xhaka për golën e tij

Granit Xhaka për golën e tij: “Bota mund të mos e dijë historinë, mirëpo pyetni secilin shqiptar të ju tregojë. Sonte është bërë histori. Një skuadër që as nuk është në Kampionatin Botëror shënoi, jo vetëm një herë, por dy herë. Serbia një, Shqipëria dy!”

Read More »