Imami Shefqet Krasniqi shpallet i pafajshëm

Prishtinë, 23 mars – Gjykata Themelor e Prishtinës e ka shpallur të pafajshëm në të tri akuzat ish-imamin e Xhamisë së Madhe, Shefqet Krasniqi. Krasniqi akuzohej për shtytje për terrorizëm, nxitje të urrejtjes dhe shmangie nga tatimi. Krasniqi pas lirimit nga akuzat në një prononcim për media tha se e …

Read More »

Ja si i komandonte Titoja shqiptarët

Udhëheqja komuniste e Shqipërisë merrte direktiva të qarta nga Titoja gjatë kohës së luftës. Veç të tjerave, ky fakt vërtetohet edhe përmes kësaj letre të datës 9 tetor 1943, që mareshali Tito i dërgonte Miladin Popoviçit në Shqipëri, ku ai e porosit për një sërë çështjes strategjike të luftës. Duke …

Read More »

Romi, korçari lustraxhi që na zbardh faqen në Londër

Nëse ndihesh faqezi, por edhe nëse ndihesh i turpëruar nga faqezinjtë, unë zbulova një llustraxhi në zemër të Londrës që ta zbardh faqen për 5 minuta. Quhet Romi Topi ose, ndryshe, llustraxhiu me kravatë. Do pyesni ju: po ky llustron apo bën make-up? E pra, ky i bën të dyja. …

Read More »

‘Sherr’ mes motrave Vjollca, publikohen pamjet

Gjithmonë janë cilësuar si motrat më simpatike por dhe moderatore të preferuara të publikut shqiptar. Mes motrave Vjollca gjithmonë duket se gjithçka ka shkuar për mrekulli, ndajnë kohë së bashku, janë gjithmonë në udhëtime me njëra-tjetrën për një periudhë të mirë kohorë ndanin dhe të njëjtin ekran mediatik deri sa …

Read More »

Shpërthen Daçiq, ‘gabimisht’ e zbulon një detaj të madh

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, ka thënë se vendet perëndimore presin nga Serbia që ta njohë pavarësinë e Kosovës, ndërsa këtë e ka quajtur si “pafytyrësi dhe fyerje”, transmeton Gazeta Express. “Me bomba e shkëputën Kosovën nga Serbia dhe tani po na thonë se kjo është punë …

Read More »